News

WCCF awards over $550,000 in scholarships

August 6, 2018

The Wayne County Community Foundation awarded 290 scholarships totaling more than $550,000 for the 2018-2019 academic year. Recipients are:

Mackenzie Albaugh: Larry & City Acker Scholarship and Kandy Swain Memorial Scholarship; Traevon Alford: Larry & Cindy Acker Scholarship, Edward, Arlene & Kaye Maibach Norwayne Scholarship, and Wooster-Orrville NAACP Scholarship; Alex Alger: Roy S. Bates Scholarship, Mabel N. Wenger Memorial Scholarship, and Workman Family Scholarship; Alyssa Allen: Anne M. Wolf Memorial Scholarship; Oliva Anderson: Pauline Walker Educational Scholarship; Katey Arbogast: Edna Adams Scholarship; Sydney Augspurger: Mabel N. Wenger Memorial Scholarship and Workman Family Scholarship; Brooke Aukerman: Walter & Mary Esther Schmid Scholarship; Shelby  Aulger: Northwestern Alumni & Friends Association Scholarship;

Daniel Bachman: SHS Mann Scholarship; Emma Banton: Larry & Doris Clark Scholarship; Melanie Basinger: Noble Foundation Scholarship; Natalie Basinger: Edgar G. Garvin Scholarship; Kaleb Bauman: Roy S. Bates Scholarship; Kyle Bauman: Rittman Masonic & Eastern Star Scholarship; Thomas Becker: Blosser Brothers (Lee & John) Scholarship; Taylor Beckett: Robin Industries, Inc. Employees' Educational Resource Scholarship; Anne Beery: Rittman Masonic & Eastern Star Scholarship; Rebecca Berger: Roger & Evelyn Hessidence and Family Scholarship; Brooke Beun: Paul R. and Elizabeth C. Simon Scholarship; Audrey Bishop: Cory Pelfrey Memorial Scholarship; Sydney Bitting: Daniel Rohr Scholarship; Jessica Booth: Paul R. & Elizabeth C. Simon Scholarship; Chloe Boucher: Edna Adams Scholarship; Devon Boyce: Edna Adams Scholarship; Kaitlyn Bretz: Robin Industries, Inc. Employees' Educational Resource Scholarship; Allyson Brown: Knetzer-Urwin Family Scholarship; Kaitlyn Brownson: Marguerite Folsom Eyssen Scholarship; Brianna Burger: Robin Industries, Inc. Employees' Educational Resource Scholarship;

Thomas Caillet: Margaret Hedrick Memorial Scholarship and Magni-Power Company / William C. Martin, Jr. Scholarship; Theresa Caldwell: Beulah Siegel Scholarship; Isabelle Cannon: Frances G. Shoolroy Scholarship; Joseph Capozzio: Eugene A. Sharick Music Scholarship; Cortney Carathers: Workman Family Scholarship; Patrick Carmel: Frances G. Shoolroy Scholarship; Zoe Carmichael: Roy S. Bates Scholarship; Jacob Carr: Wadsworth - Rittman Medical Staff Memorial Scholarship and Wayne County Nursing Consortium Memorial Scholarship; Shuo Cheng: Frances G. Shoolroy Scholarship; Scotlyn Clarke: Steven H. Smith Scholarship; Maggie Coblentz: Roy S. Bates Scholarship; Aaron Cochran: Frances G. Shoolroy Scholarship; Andrew Cochran: Clinton E. Missler Agri-Scholarship, Noble Foundation Scholarship, William "Bill" Patterson Scholarship, Norma & Kenneth G. Rhode Scholarship, Robert C. & Jean Seiwert Engineering Scholarship, Frances G. Shoolroy Scholarship, and Wayne County 4-H General Scholarship; Jaidyn Cole: Pauline M. Walker Education Scholarship; McKenzie Coleman: Friendship Award; David Connor: Magni-Power Company / William C. Martin, Jr. Scholarship; Nicholas Cosmo: Lady A Scholarship; Madisyn Cover: Pauline M. Walker Education Scholarship; Steve Cozzuli: Kristen Jackson Scholarship;

Kyle Deeken: Noble Foundation Scholarship; Nicole Deertz: Rittman Masonic & Eastern Star Scholarship; Emily Dieringer: Robin Industries, Inc. Employees' Educational Resource Scholarship; Alyssa Diller: Lucille F. Silver Memorial Scholarship; Brent Dillon: Larry & Cindy Acker Scholarship and Mr. & Mrs. Loyd Dalton WHS Athletic Scholarship; Evan Doan: Paul Ladd Memorial Scholarship and Ryder Coach's Award & Scholarship; Austin Domer: Zarle Family Scholarship; Sarah Doty: Clarence V. & Evelyn F. Amstuz Memorial Scholarship; Seneca Doty: Dalton Alumni Scholarship and Mabel N. Wenger Memorial Scholarship; Izabel Eastwood: Wadsworth-Rittman Hospital Memorial Scholarship; Aaron Eicher: Weltmer Academic Award; Allison Emler: Walter & Mary Esther Schmid Scholarship and Wayne County Nursing Consortium Memorial Scholarship; Kehra Feltner: Pauline M. Walker Education Scholarship; Alexis Fisher: Waynedale High School Scholarship; Tatum Franczek: Carlos Weber Memorial Scholarship; Christine Franks: Don & Teara Buren Scholarship; Emma Frantz: Rittman Masonic & Eastern Star Scholarship;

Caitlyn Gademer: AAUW - Wooster Branch - Scholarship; Weston Garman: Roy S. Bates Scholarship; Cole Geiser: Mabel N. Wenger Memorial Scholarship and Workman Family Scholarship; De'Asya Gray: Empowering Women Through Technical Education Scholarship; Rachel Guidetti: Don & Teara Buren Scholarship; Garrett Gwin: Arden & Clarice Shisler Nationwide Insurance Scholarship, Wayne County 4-H General Scholarship, and Workman Family Scholarship; Jennifer Hahn: Catherine E. & Frank J. Seifried Scholarship; Emerson Hamsher: Workman Family Scholarship; Madison Hancock: Shreve Presbyterian Church (USA) Scholarship; Maxwell Hanreck: Blosser Brothers (Lee & John) Scholarship; Taylor Harmon: Robin Industries, Inc. Employees' Educational Resource Scholarship; Abram Hartzler: Laura B. Frick Scholarship; Alexander Hasapis: Frances G. Shoolroy Scholarship; Miranda Hayes: Robin Industries, Inc. Employees' Educational Resource Scholarship; Josalynn  Heckman: Robert H. and Sara C. Moore Memorial Scholarship; Taylor Helms: Pauline M. Walker Education Scholarship; Seth Hill: Workman Family Scholarship; Cole Hissong: Mark Kiper Memorial Scholarship and Roger & Marilyn Wells Scholarship; Audrey Hochstetler: Jim Carmichael Memorial Scholarship and Noble Foundation Scholarship; Brittany Hochstetler: Patti Ayers Memorial Scholarship; Brittney Host: Benjamin E. Moody Scholarship; Danielle Host: Mathilda "Tillie" Lorincz Scholarship and Edward, Arlene, & Kaye Maibach Career Center Scholarship; Caleb Hostetler: Duane & Leonette Rowe Scholarship; Sinjon Howell: Robin Industries, Inc. Employees' Educational Resource Scholarship; Delanie Hranko: W. Lee Culp Scholarship and Noble Foundation Scholarship;

Kirsten Imhoff: Frances G. Shoolroy Scholarship; Heather Iona: Flo K. Gault Scholarship and Wallace & Catherine Lytle Family Scholarship; Delainey Johnson: George Harrison & Castine Barnett Scholarship; Audrey Jokovich: Robin Industries, Inc. Employees' Educational Resource Scholarship; Sierra Kauf: John S. Alioto Scholarship and Pauline M. Walker Education Scholarship; Trenton Kauffman: Walter & Mary Esther Schmid Scholarship; Matthew Keim: Robin Industries, Inc. Employees' Educational Resource Scholarship; Matthew Kelly: Wallace & Catherine Lytle Family Scholarship; Elise Kern: Edna Adams Scholarship and Wayne County Nursing Consortium Memorial Scholarship; Isaac Klingman: Edward, Arlene & Kaye Maibach Norwayne Scholarship; Nathan Kloha: Robin Industries, Inc. Employees' Educational Resource Scholarship; Megan Koenig: Eugene A. Sharick Music Scholarship; Chelsea Kopp: Robin Industries, Inc. Employees' Educational Resource Scholarship; Madeline LaBouf: Charles S. Cicconetti Scholarship, Edward, Arlene, & Kaye Maibach Wayne County Scholarship, and Frances G. Shoolroy Scholarship; Emily Landis: Zarle Family Scholarship; Olivia Lang: Noble Foundation Scholarship; Corbin Lanker: Dana Shafer Scholarship; Hannah Lechner: Clarence V. & Evelyn F. Amstuz Memorial Scholarship; Carson Ledford: Wayne County Nursing Consortium Memorial Scholarship; William Lehman: Clarence V. & Evelyn F. Amstuz Memorial Scholarship; Brett Lepley: Beulah Siegel Scholarship; Peter Loverink: Eugene A. Sharick Music Scholarship; Jeremy Lun: Knetzer-Urwin Family Scholarship, Julie & David Mennes Healthcare Scholarship, and WHS Class of 1939 Scholarship;

Syndra Mahavixay: Larry & Doris Clark Scholarship; Rachael Mahr: Northwestern Alumni & Friends Association Scholarship; Elizabeth Maiwurm: Joyce M. Fast Scholarship and Gertrud Tubach Relle Performing Arts Scholarship; Megan Malcuit: OABGC / Eugene W. Workman Scholarship; Adam Manley: Clarence V. & Evelyn F. Amstuz Memorial Scholarship and Mabel N. Wenger Memorial Scholarship; Nicole Martin: OABGC / LaMont H. Shultzman Scholarship, Steven H. Smith Scholarship, and Workman Family Scholarship; Kayla Maximovich: Catherine & Frank Seifried Scholarship; Justine May: Thomas A. Nickle Scholarship and Henry Yablonski Scholarship; Rachel McCleary: Wooster Motor Ways - Taylor Funk Memorial Scholarship; Morgan McCune: Workman Family Scholarship; Katelynn McDermott: Frances G. Shoolroy Scholarship; Madelynn McDermott: Frances G. Shoolroy Scholarship; Taylor McMarlin: Noble Foundation Scholarship; Emily Miles: Frances G. Shoolroy Scholarship; Clay Miller: Darl W. Brooks Memorial Scholarship; Hannah Miller: Laura B. Frick Memorial Scholarship, Wayne County 4-H General Scholarship, and Wayne County Nursing Consortium Memorial Scholarship; Kinsee Miller: Robin Industries, Inc. Employees' Educational Resource Scholarship; Makayla Miller: Mary Jane Chapman Memorial Scholarship; Savannah Miller: John Hodovan Scholarship; Sierra Moore: Larry & Cindy Acker Scholarship and Edward, Arlene, & Kaye Maibach Career Center Scholarship; Colton Morgan: Frances G. Shoolroy Scholarship; Hannah Mosgrove: Robin Industries, Inc. Employees' Educational Resource Scholarship; Leah Mosgrove: Robin Industries, Inc. Employees' Educational Resource Scholarship; Kayla Munsey: Aharon Woodruff Scholarship and Workman Family Scholarship;

Jordan Neely: Carlos Appleman Scholarship and Wallace & Catherine Lytle Family Scholarship; Connor Niro: Ferenc M. Relle Scientific Scholarship; Zachery Ntia: Wooster-Orrville NAACP Scholarship; Alyssa Penick: Robin Industries, Inc. Employees' Educational Resource Scholarship; Ashlie Pethtel: AAUW - Wooster Branch - Scholarship, Empowering Women Through Technical Education Scholarship, and Steven Miller "Education Works" Memorial Scholarship; Jacob Price: Mark Kiper Memorial Scholarship;

Emilie Raber: F. Emerson Logee Memorial Law Scholarship and Wayne County Bar Association Scholarship; Luciano Raffa: Edna Adams Scholarship; Emily Ramseyer: Lucille F. Silver Memorial Scholarship; Riley Renner: Pearl M. Braham Scholarship; Rebecca Reynolds: St. John Lutheran Church (McZena) Scholarship; Lindsey Richard: Wayne County Retired Teachers Association Scholarship; Katie Richardson: Roy S. Bates Scholarship; Isabella Rico: Dick Gates Academic Prize; Olivia Rieman: Helen Youngen Memorial Scholarship; Noah Riggenbach: David Hedrick Memorial Scholarship; Nick Rosner: Mark Kiper Scholarship; Cheyanne Rufener: Paul R. & Elizabeth C. Simon Scholarship; Tamara Sabo: Robin Industries, Inc. Employees' Educational Resource Scholarship; Morgan Sampsel: Helen Youngen Memorial Scholarship; Hannah Sanchez: John A. Tooley Scholarship for Developmental Disabilities; Alyson Scheibe: Arden & Clarice Shisler Nationwide Insurance Scholarship; Abby Schellin: Doug Wells Memorial Scholarship; Marcus Schlabach: Robin Industries, Inc. Employees' Educational Resource Scholarship; Nathan Schlosser: Robin Industries, Inc. Employees' Educational Resource Scholarship; Rachel Schmidt: Larry & Cindy Acker Scholarship; Zachary Schuch: Mark Kiper Memorial Scholarship; Trent Shane: Roy S. Bates Scholarship; Estelle Shaya: Dick Gates Academic Prize; Sharon Shehy: AAUW - Wooster Branch - Scholarship; Taylor Sheppard: Helen Youngen Memorial Scholarship; Allison Shroyer: Robin Industries, Inc. Employees' Educational Resource Scholarship; Katie Shupp: Catherine E. & Frank J. Seifried Scholarship; Laurel Sidle: Darl W. Brooks Memorial Scholarship; Haylie Sigler: St. John Lutheran Church (McZena) Scholarship; Garrett Sin: Robin Industries, Inc. Employees' Educational Resource Scholarship; Aimee Lee Smith: AAUW - Wooster Branch - Scholarship; Madison Smith: Friendship Award and Rittman Masonic & Eastern Star Scholarship; Parker Smith: Roy S. Bates Scholarship; Stella Smith: Pauline M. Walker Education Scholarship; Logan Snow: Edward, Arlene & Kaye Maibach Norwayne Scholarship; Devan Snyder: Roger & Marilyn Wells Scholarship; Mykenzie Snyder: Wallace & Catherine Lytle Family Scholarship; Christina Spedden: Nancy, Cheryl, and James Frank Memorial Scholarship, Ralph R. and Grace B. Jones Community Scholarship, Donna Devore Lowe Scholarship, Wallace & Catherine Lytle Family Scholarship, Noble Foundation Scholarship, Sam Shapiro Scholarship for Wooster Rotary, and Wayne County Nursing Consortium Memorial Scholarship; Joshua Squirrell: Magni-Power Company / William C. Martin, Jr. Scholarship; Amy St. John: Wayne County Nursing Consortium Memorial Scholarship; Sara Stiles: Catherine E. & Frank J. Seifried Scholarship; Matthew Stitt: Paul R. & Elizabeth C. Simon Scholarship and Workman Family Scholarship; Hannah Strock: Wayne County 4-H General Scholarship; Katie Stull: Wayne County 4-H / FFA Doyle Findley Scholarship; Amber Swigart: Frances G. Shoolroy Scholarship and Wooster Noon Lions Club Scholarship; Scott Swinehart: Walter & Mary Esther Schmid Scholarship;

Katelyn Tackett: Eugene A. Sharick Music Scholarship; McKenzie Taylor: WCSCC Student Scholarship; Julia Tefs: Knetzer-Urwin Family Scholarship; Cody Tegtmeier: John W. Landis Scholarship; Austin Thomas: Robin Industries, Inc. Employees' Educational Resource Scholarship; Alexis Tillison: Pauline M. Walker Education Scholarship and Wooster-Orrville NAACP Scholarship; Kelsi Trivette: Mary Jane Chapman Memorial Scholarship; Connor Troyer: Robin Industries, Inc. Employees' Educational Resource Scholarship; Elizabeth Wagoner: Wayne County Bar Association Scholarship; Karen Wald: AAUW - Wooster Branch - Scholarship and Flo K. Gault Scholarship; Ariel Walker: Robin Industries, Inc. Employees' Educational Resource Scholarship; Brianna Way: Robin Industries, Inc. Employees' Educational Resource Scholarship; Brooke Way: Robin Industries, Inc. Employees' Educational Resource Scholarship; Jae Weaver: Clarence V. & Evelyn F. Amstuz Memorial Scholarship; Jennifer Wengerd: Robin Industries, Inc. Employees' Educational Resource Scholarship; Emma Whalen: Panyard Family Memorial Scholarship; Amaya White: Wooster-Orrville NAACP Scholarship; Taylor Whitworth: AAUW - Wooster Branch - Scholarship; Hannah Wile: Pauline M. Walker Education Scholarship; Melita Wiles: Leroy and Helen Adams Community Service Scholarship; Lynnsey Winchell: Laura B. Frick Scholarship; William Wolford: Zarle Family Scholarship; Adria Woodruff: Frances G. Shoolroy Scholarship; Alex Young: Robin Industries, Inc. Employees' Educational Resource Scholarship; Courtney Young: Robin Industries, Inc. Employees' Educational Resource Scholarship; Madelyn Zaleski: Workman Family Scholarship; Marisa Zerrer: Julie & David Mennes Healthcare Scholarship; Danielle Zimmerly: Helen Youngen Memorial Scholarship.

The WCCF has 131 scholarship funds and each scholarship has its own award criteria, such as graduation from a specific high school, financial need, academic achievement, or leadership characteristics.

Since 1978, the Wayne County Community Foundation has been working to strengthen the community we all share. It is a nonprofit charitable community organization. Since inception, WCCF has awarded over $72 million in grants and scholarships back into the community. For more information about the Foundation call 330.262.3877 or visit www.WayneCountyCommunityFoundation.org.

« Back to News

Latest News

WCCF Announces The Women's Fund Grant Awards for 2018
WCCF is pleased to announce the 2018 grant awards from The Women's Fund totaling $20,000....read more
WCCF Announces 2018 Fall Competitive Grants
WCCF Board of Trustees approved grant awards totaling $199,450 to 14 organizations for the Fall 2018 competitive grant cycle. ...read more
View all news
Donor Stories Pencil

As part of the Aultman-Dunlap agreement, the George T. Dunlap Community Foundation Fund was established at the Wayne County Community Foundation to promote wellness and health education in the Aultman Orrville Hospital service area.

- WCCF Read more

Copyright © 2018 , All rights reserved. | Trustee login